Ślub coraz bliżej?

Zastanawiacie się jakimi kryteriami kierować się przy wyborze fotografa ślubnego?

Postaram się w skrócie podpowiedzieć kilka kwestii na które warto zwrócić uwagę

Postanowiliście zawrzeć związek małżeński. W planach macie wesele, a w związku z tym spadnie na Was obowiązek wyboru usługodawców, którzy zajmą się organizacją i rejestracją Waszej uroczystości. Rynek jest pełen najróżniejszych firm z branży ślubnej, gdzie często wiele z nich działa na naprawdę dobrym poziomie. Tak też jest w fotografii ślubnej. Jak wybrać jednak tę firmę, która najlepiej spełni Wasze oczekiwania?

Jeśli mamy wśród bliskich osoby, które brały ślub w nieodległym czasie warto zapytać o fotografa oraz o ich indywidualne odczucia po współpracy z nim. Być może szybko znajdziecie osoby godne zainteresowania, jednak nie zwalnia to Was z konieczności zapoznania się z jego portfolio oraz warunkami współpracy. 

W sieci możecie znaleźć niezliczoną ilość ogłoszeń dotyczących usług fotografii ślubnej. Warto poświęcić trochę uwagi na wyszukiwanie interesujących ofert. Kiedy będziecie już mieli swoje typy trzeba przejść do następnych kroków.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotografa?

Głównym czynnikiem zwracającym naszą uwagę na konkretnego fotografa jest jego portfolio. Przeglądając je zwróćcie uwagę nie tylko na jakość zdjęć, ale i na rozmaitość przedstawionych zdjęć. Dobry fotograf powinien mieć urozmaicone zdjęcia, pokazujące jego możliwości w różnych warunkach. Ponadto czytajcie opinie w internecie. Ich obecność również jest pewnym wyznacznikiem świadczonych usług.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest styl zdjęć. Ważne by odpowiadał Waszym gustom. Przecież to przede wszystkim Wam mają się podobać. Bierzcie jednak pewną poprawkę uwzględniającą aktualnie panujące trendy. Wraz z ich zmianą, często zmieniają się również portfolia fotografów. Zmiany w modzie następują co 2-3 lata. Warto wybrać osobę, która fotografując uwzględnia panujące trendy, ale nie podąża za nimi ślepo. Pamiętajcie, że zdjęcia mają być pamiątką na całe życie i szkoda by już po kilku sezonach wzbudzały śmieszność i zażenowanie.

Następnym krokiem powinno być zapoznanie się z ofertą. Dokładnie przeanalizujcie, czy spełnia Wasze potrzeby. Warto wziąć pod uwagę zakres czasowy pracy w dniu ślubu, możliwość wykonania sesji oraz ogólnej dyspozycyjności fotografa. Poza tym  powinniście się zorientować co dostaniecie w ramach oferowanej usługi. Czy zawiera ona nośniki danych, albumy, odbitki itd. Jeśli chodzi o cenę za usługę to rozbieżności na rynku fotografów ślubnych są ogromne. Biorąc pod uwagę czynniki takie jak: czas pracy (kilkanaście godzin w dniu ślubu+min 20-30 godz. poświęconej na obróbkę+sesja zdjęciowa), koszty amortyzacji sprzętu, koszty prowadzenia działalności (ZUS, marketing, koszty lokalowe itd.) usługa fotografii na odpowiednim poziomie nie może być tania. Na niskie ceny mogą sobie pozwolić osoby zaczynające pracę z aparatem oraz zajmujące się tym dorywczo. Czy można powierzyć ważną dokumentację osobom bez doświadczenia? Każdy od czegoś zaczyna i często początkujący fotografowie mogą pochwalić się wysokiej jakości umiejętnościami, jednak przy ich wyborze warto wykazać się dużą ostrożnością.

Kiedy już zawęzimy krąg poszukiwań warto umówić się na spotkanie (jeżeli jest to niemożliwe to warto odbyć dłuższą rozmowę telefoniczną lub np. na Skypie). Dlaczego? Przecież zdjęcia Wam się spodobały i zaakceptowaliście ofertę. Fotograf będzie osobą, której obecność będziecie musieli znieść przez cały czas zapisany w umowie. Będzie osobą, która będzie Wam towarzyszyła przez cały dzień Waszego ślubu. Warto odbyć rozmowę, aby przekonać się czy „razem nadajecie na tych samych falach”. Dzień ślubu jest dla par młodych niezwykle stresujący i najlepiej, żeby wybrany fotograf wzbudzał wasze zaufanie i żebyście dobrze czuli się w jego obecności. To w głównej mierze od dobrej relacji fotograf-para młoda zależy późniejszy efekt zdjęć.

Bardzo często fotografowie ślubni w swoim portfolio prezentują najlepsze prace. Takie ślubne best off. Na spotkaniu warto go poprosić o pokazanie przykładowych albumów zawierających pełen materiał ślubny innych par. Może być to również w formie elektronicznej. Tu warto zwrócić uwagę na materiał reporterski (wielu fotografów nie umieszcza na swoich stronach bogatych reportaży, ponieważ może to się wiązać z kwestiami wizerunku osób trzecich). Tylko w ten sposób będziecie mieli pewność, że wybrana osoba stworzy fotorelację na miarę Waszych oczekiwań.

Jeśli już dokonaliście ostatecznego wyboru to koniecznie przystąpcie do umowy. Powinna ona zawierać pełen zakres wykonywanej usługi i nie powinna wzbudzać Waszych wątpliwości, a jej konstrukcja powinna zapewniać bezpieczeństwo zarówno Wam jak i fotografowi.

I pamiętajcie. Wyboru fotografa ślubnego dokonajcie wspólnie. Będzie to jedna z Waszych pierwszych wspólnych decyzji, która bezpośrednio będzie wiązała się ze wspomnieniami z Waszego ślubu.

Być może na podstawie powyższych rad uda mi się dotrwać do końcowej selekcji 🙂 Zapraszam do kontaktu. Moje portfolio można śledzić w mojej galerii lub na aktualnie na FB i Instagramie.

Jeśli chcesz porozmawiać o współpracy lub masz pytania - zadzwoń!

+48 515 232 515

Kuba Zdanowicz Fotografia